
Dnes si řekneme něco o vratné jistotě (dříve kauci), kterou vyžaduje většina pronajímatelů na začátku nájemního vztahu. K čemu slouží, v jaké výši a chtít ji vůbec?
K čemu slouží…
Vratnou jistotou se rozumí částka složená nájemcem pronajímateli pro případ, že by vznikl dluh na nájemném či došlo k poškození či nadměrnému opotřebení nemovitosti, jejího příslušenství či vybavení apod. Veškeré úhrady z vratné jistoty by však měly být průkazné a podloženy doložením faktur za provedené opravy a za odstranění závad.
Jak vysokou jistotu požadovat?
Jednoduše řečeno – rozumnou. Možná si říkáte: „To je přeci jasné“…Bohužel, není. Výše vratné jistoty je velmi často pro nájemce rozhodujícím faktorem, zda si Vaši nemovitost pronajmou či nikoliv. Ač se jedná stále o jejich peníze (i přesto, že jsou na nějakou dobu v držení vlastníka), pořád je to výdaj.
Maximální možnou výši vratné jistoty upravuje také §2254 NOZ, který říká:
„Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nesmí být jistota vyšší než trojnásobek měsíčního nájemného.“
Při stanovení výše je potřeba zohlednit např.:
-
-
- stav nemovitosti a její vybavení (jedná-li se o novostavbu či byt v původním stavu)
- hodnotu vybavení (je-li vybavena novým drahým nábytkem, spotřebiči ap.)
- výši nájemného
-
Chtít či nechtít?
V každém případě chtít. Nikdy nemůžeme vědět, co může nastat a zda nebudeme potřebovat něco v nemovitosti opravit nebo že nevzniknou žádné jiné pohledávky vůči nájemci. Jak jsme ale již zmiňovali, je třeba přistupovat k nastavení výše s rozumem.
Chystáte se pronajmout nemovitost a tápete, jak nastavit vratnou jistotu? Ozvěte se nám. Můžete využít online chat či kontaktní formulář.
04.03.2020