Energie, resp. jejich zdražování bude tématem ještě asi dlouhou dobu. Prostoru na optimismus už moc není a zlevnění či návrat k nějaké rozumné ceně za plyn a elektřinu se již letos téměř jistě konat nebude. Dnes jsme narazili na článek, že by mohla svitnou naděje na jaře roku 2023 díky pronajatému terminálu pro zkapalněný plyn v Nizozemí. Kéž by…
Nastal čas se zaměřit na šetření, úsporu energií apod. Kde se všude dá reálně energie ušetřit, aby to bylo ve vyúčtování znát? Dali jsme pro vás dohromady několik tipů.
1. Ohřev vody
Ohříváte-li vodu v bojleru, pak vězte, že můžete ušetřit relativně pěknou sumu – vedoucí Petr si to ověřil u sebe doma. Právě ohřev vody u něj zajišťuje elektrický bojler, který – pravda – se spíná pouze když běží nízký tarif. I přesto, že se bojler spíná při levnější elektřině, lze šetřit více, jak?
-
-
-
-
-
-
-
-
- bojler se totiž spíná 3x denně, přičemž pro nahřátí vody do plného stavu stačí pouze dva časové úseky za den
- abychom byli konkrétní – ohřev probíhá pozdě večer před půlnocí, poté po šesté ráno a v sedm večer
- aby Petr ušetřil, bojler na noční ohřev jednoduše vypne
-
-
-
-
-
-
-
- takto se dá ušetřit i několik stovek měsíčně
2. Vytápění
Buďme upřímní – my, Češi, máme velmi rádi teplo a vytápíme domácnosti velmi často na nesmyslné teploty. Vyprávět by nám mohl – ano opět Petr, který projel Evropu křížem krážem a ví, jak se v jiných zemích v chladnějších měsících topí. Příkladem by mohla jít Velká Británie nebo Norsko, kde ani v zimě teplota v nemovitostech téměř nikdy nepřesáhne 20/21 stupňů celsia.
V Čechách je zvykem vytápět nemovitosti od 22 stupňů nahoru, výjimkou nejsou teploty nad 25 stupňů. Nechceme si hrát na chytráky, ale určitě to nehraje moc do karet imunitě člověka a vzduch v takovýchto – notabene ještě nevětraných – nemovitostech také nebývá zrovna příjemný. V tomto případě nás napadají dvě možnosti:
- nechat termoregulační hlavice trvale nastavené cca na síle 3,5, nikoliv (jak děláme rádi :)) na „pětku“. Bude-li nemovitost vytápěna menší silou, ale stále, na faktuře za dodávku tepla se to pozitivně projeví.
- pokud nejste zastánci první varianty, druhou možností jsou termoregulační hlavice s možnost dálkového nastavení teploty přes aplikaci v mobilu. Jednoduše když odejdete do práce, děti budou ve školách, tak můžete topení na dálku „stáhnout“ a hodinu, dvě před návratem domů nastavit vytápění na plné obrátky.
3. Vypojování spotřebičů
I tím se dá nějaká ta koruna ušetřit. V tomto případě to nebudou žádné horentní sumy, ale poznat to bude. Každý máme doma např. mikrovlnku, kávovar nebo rychlovarnou konvici, pračku, televizi apod. I když nejsou spotřebiče přímo zapnuté, pořád nějakou tu energii jednoduše odebírají – jejich odpojením od elektřiny (např. vypnutím prodlužovacího kabelu) odebírat elektřinu nebudou.
4. Výměna starých spotřebičů za nové
Zde je opravdu velký prostor k úspoře. Vrátíme se k prvnímu bodu – budete-li mít bojler např. více jak 10 let starý (u nás doma byl ještě do loňska bojler starý téměř 30 let) jeho spotřeba bude opravdu velmi vysoká. Výměnou za nový si dovolíme tvrdit, že ušetříte ne stovky, ale tisíce korun ročně.
Stejně tak to je u ledničky, pračky, ale i televize, rychlovarné konvice a další elektroniky. Největšími žrouty ale bývají právě bojlery a lednice.
Je pravdou, že investice do nových spotřebičů není nejmenší, ale máte-li tu možnost, neváhejte a nakupujte.
5. Svícení
I zde se dá ušetřit i několik tisíc ročně. Jednoduše stačí vyměnit staré žárovky za úsporné či led žárovky. U nás doma máme celkem 12 svítidel a dnes již ve všech úsporné žárovky. Kdybychom měli „obyčejné“ původní žárovky, hned bychom platili více. Mimo to… kolikrát necháme třeba rozsvíceno v kuchyni či koupelně a jakou dobu tam pak nejsme.
Když to shrneme dohromady, určitě je kde šetřit. Asi těžko toto šetření sníží spotřebu energií natolik, abychom platili stejně jako loni či dříve, ale každá koruna se dnes počítá více než kdy dřív.
Budeme doufat v lepší časy.
27.07.2022