Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Výhradně nebo tzv. „na divoko“?

18.08.2015

Rozhodnete-li se při prodeji či pronájmu Vaší nemovitosti spolupracovat se třetí osobou (zpravidla s realitní kanceláří), doporučujeme si hned na začátku nastavit jasná pravidla. K tomu slouží tzv. zprostředkovatelská smlouva (v praxi se můžete setkat i s jinými názvy, ale význam dokumentu by měl být stejný). Podceníte-li tuto část spolupráce hned na začátku, může Vás to přivést do nepříjemných situací a vůbec v tom nemusí být zlý úmysl, ale např. jen špatné pochopení jeden druhého. Realitní specialista, který Vám bude s pronájmem či prodejem Vaší nemovitosti pomáhat by od Vás měl mít jasné instrukce a také veškeré potřebné informace. Z pohledu práva nemusí být smlouva písemná, stačí i ústní, ale jak praví zlaté české přísloví: „co je psáno, to je dáno“. A zde bychom řekli, že to platí dvojnásob.

Jaké jsou Vaše možnosti, rozhodnete-li se pro spolupráci se třetí osobou?

Nevýhradní zastoupení

Tato forma spolupráce Vás k ničemu nezavazuje, stanovuje jasné podmínky pro spolupráci se zprostředkovatelem pro případ, že Vám najde zájemce. Zájemce si však souběžně můžete hledat sami nebo Vám v jednu chvíli může pomáhat i několik zprostředkovatelů najednou. V tomto ohledu si většina majitelů řekne: „výborně, moje šance na pronájem či prodej jsou podstatně vyšší“. Není tomu tak ale vždy. Pokud je „ve hře“ více zprostředkovatelů, automaticky klesá šance pro každého z nich na uskutečnění úspěšného obchodu, což bohužel může vést ke snížení motivace či kvality odvedené práce (koncentrace na ni). A na důvěryhodnosti rozhodně nepřidá ani zdvojený či ztrojený inzerát na realitních serverech, zvláště pokud se informace rozchází (uvádí se odlišné ceny, liší se základní parametry atpod.). Pamatujte, že čím více subjektů do zprostředkování vstupuje, tím větší je riziko deformace informací. My takovouto formu spolupráce nazýváme tzv. „na divoko“.

Výhradní zastoupení

 Hlavní rozdíl mezi výhradním zastoupením oproti spolupráci „na divoko“ je, že se Vám o pronájem či prodej Vaší nemovitost stará pouze jeden realitní specialista. Do tohoto člověka jste vložili veškerou svoji důvěru a on by Vám to měl svým přístupem a aktivitou bezpochyby vrátit. Měl by znát Vaši nemovitost, jako by byla jeho. Měl by mít klíče (k absolvování prohlídek) a informovat Vás o průběhu každé prohlídky, která se uskutečnila. Tím bude šetřit nejen Váš čas. Současně by měl být kreativní při prezentaci Vaší nabídky a měl by se snažit využívat všech možných dostupných zdrojů, které by mu mohli prezentaci Vaší nabídky pomoci. Jen pozor na správný výběr Vašeho „vyvoleného“. Ujistěte se, že právě on je tím pravým, komu chcete Vaši nemovitost svěřit.

Ať už se rozhodnete pro výhradní zastoupení či variantu spolupráce „na divoko“ pamatujte, že vždy je třeba mít předem jasně dohodnutá pravidla. Jen tak předejdete zbytečným nedorozuměním.

Zpět do Archivu aktualit