Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Tipy pro Vás

13.01.2015

O významu nájemní smlouvy jsme již jednou psali, a Vy tedy dobře víte, že základem každého dobrého vztahu jsou jasně definovaná pravidla, nastavena vzájemná očekávání a že ne nadarmo se říká „co je psáno, to je dáno“. Více v této aktualitě. Teď už se ale pojďme společně podívat i na další tipy, které jsme pro Vás připravili a které Vám mohou pomoci pronajímat bez starostí.

Vymalovat? Ano či ne.

Z praxe v tomto směru můžeme říci, že si nájemníci ve většině případů uzpůsobují byt „k obrazu svému“ a tedy i výmalbu. Nemá smysl investovat do drahých, barevných odstínů. Obyčejná, bílá barva je nejlepší. Nájemníkům umožňuje lepší představu o využití prostoru a Vás finančně tolik nezatíží. Dále také platí, že při zpětném převzetí bytu od nájemníka by měl být byt vymalován právě tak, jako při jeho prvotním převzetí, pokud se samozřejmě nedohodnete jinak.

Pojištění odpovědnosti?

Tato problematika bohužel bývá často podceňována. Pokud Váš nájemník způsobí škodu na majetku či zdraví jiným osobám například tím, že vytopí sousedy, kdo škodu uhradí? Předejděte „tahanicím“ tím, že se s nájemníkem dopředu dohodnete, kdo uzavře pojištění odpovědnosti. Odpovědnost z občanského života se samozřejmě vztahuje k dotyčné osobě, tudíž pokud škodu způsobí nájemník, měl by být pojištěn on. Z Vaší pojistky pojišťovna plnit nebude. Vy ale můžete uzavřít pojistku sám s tím, že pojištěný bude nájemník a Vy budete pojistníkem. Tak budete mít jistotu, že je pojistka stále v platnosti pro případ, že by nastala nějaká škodná událost. Pojistné samozřejmě zahrňte do výše nájmu. V opačném případě si ji může sjednat a hradit sám nájemník. Více informací získáte přečtením této aktuality.

Předávací protokol – ochrana i proti exekuci.

Pokud se stane, že jednou zaklepe u dveří bytu, který zrovna pronajímáte exekutor a začne zabavovat I VAŠE věci, protože je proti Vašemu nájemníkovi uvalena exekuce – nezoufejte. Pokud máte dobře zpracovaný předávací protokol, může být použit jako podklad pro vynětí věcí z exekuce. Je třeba mít přesně vydefinováno, co z věcí v rámci nájmu nájemníkovi pronajímáte (je tedy ve Vašem vlastnictví) např. kombinovaná lednice ZANUSSI ZRB33104XA a pokud to ještě podložíte fotografiemi, tím lépe. 

Hledání nájemníka – sám, s jedním nebo s více zprostředkovateli?

Pokud si budu nájemníka hledat sám, jsem připraven na to lidi odmítat? Platit inzerci? Mám čas a chuť vyřizovat telefonáty s případnými (i nevyhovujícími) zájemci a chodit na prohlídky? Vyznám se v novém občanském zákoníku a mám všechny podklady připravené právě podle něj? Pokud ano, pak se do pronájmu mohu pustit i „na vlastní pěst“. My Vám však doporučujeme zvolit si jednoho až dva zprostředkovatele, se kterými se Vám bude dobře jednat a hledat nájemníka společnými silami. Můžete tak využít poptávající klienty zprostředkovatelů, jejich znalosti v oboru i služby jejich právníka a nebude Vás to zpravidla ani nic stát. I když by se mohlo na první pohled zdát, že čím více zprostředkovatelů, tím lépe – není to pravda, všeho moc škodí. S rostoucím počtem zprostředkovatelů roste i riziko desinformace klientů, Vaše nemovitost bude na témže místě vidět vícekrát, což může vést až k dojmu, že o ni není zájem. Záleží však jen na Vás, pro kterou cestu se rozhodnete.

Zpět do Archivu aktualit