Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Státní energetická inspekce zpřísňuje kontroly!

24.06.2016

Na nutnost pořizování průkazů energetické náročnosti budov (PENB) při prodeji či pronájmu ucelených částí budov jsme Vás již upozornili v loňském roce. Od ledna tohoto roku však platí, že PENB je třeba předložit/předat též v případě nájmu a to nejen ucelené části budovy, ale i konkrétní bytové jednotky. Povinnost zpracovat průkaz má na požádání majitele bytu kromě vlastníka budovy rovněž Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ).

Bohužel máme informace/zkušenosti, že SVJ tuto svou povinnost vystavit průkaz v některých případech neplní a majitel bytu pak zajištění průkazu marně žádá. Majitel pak může předat kupujícímu či nájemci tři roční vyúčtování za energie, ale naší zákonnou povinností pak je uvádět v inzerci tu nejhorší možnou variantu energetické třídy, tedy „G“. Díky tomu může majitel zbytečně přicházet o peníze, neboť se čím dál tím více lidí zaměřuje na to, jaké náklady jsou s bydlením spojeny a často se při rozhodování řídí právě uváděnou klasifikační třídou. V bytě energetické třídy „G“ jsou totiž rozdíly v platbách za energie kupříkladu oproti bytu v energetické třídě „B“ opravdu markantní (až 1500 Kč/měsíc).

V návaznosti na výše zmíněné se nyní velmi pravděpodobně zintenzivní kontroly ze strany Státní energetické inspekce (SEI). SVJ majiteli mnohdy sdělí, že stačí předat vyúčtování za energie, ale bohužel jde o mylný názor. Majitel má v případě, že SVJ odmítne průkaz předat, možnost obrátit se na SEI, která případ prošetří a může následně SVJ uložit sankci až do výše 200 tis. Kč.

Prozatím máme informace, že SEI uděluje pokuty pohybující se v řádech tisíců, max. desetitisíců Kč, ale je předpoklad, že bude-li správní delikt páchán opakovaně (tzn.: zjistí-li se, že už jednou dané SVJ svou povinnost porušilo a následně se v domě bude opět prodávat/pronajímat a PENB vyhotoven znovu nebude) budou pokuty daleko přísnější.

 

Zpět do Archivu aktualit