Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Sháníte nájemníka? Vyhněte se neplatičům i potížistům!

09.02.2016

Chcete také docílit toho, aby pro Vás pronajímání Vaší nemovitosti nebylo jen "noční můrou"? Neřešit různá martýria s nájemcem, nestresovat se kdy a zda Vám vůbec nájemce nájem zaplatí? Chcete pronajímat bez starostí a vylepšit si díky tomuto druhu podnikání svůj rodinný rozpočet? V deníku QAP nedávno vyšel článek na téma "jak se vyhnout neplatičům i potížistům". Věnujte tomuto čtení ještě 3 min. a kdo ví, třeba již brzy budete pronajímat bez starostí.

zdroj: www.qap.cz

Nevyužívaný byt nebo dům může v podobě pronájmu hodně vylepšit domácí rozpočet. Má to ale své podmínky. Zejména musíte mít dobrého nájemníka, nesmíte s ním mít problémy a musí platit včas. To všechno ovšem vyžaduje hodně úsilí a někdy i dost nervů...

Pronajímání nemovitostí, ať už jde o byty nebo domy, se v posledních letech stalo poměrně oblíbeným způsobem zužitkování prostor, které sice majitel nevyužívá, nicméně zbavovat se jich nechce. Záležitosti okolo pronájmu s sebou nicméně nesou celou řadu papírování, také martýrium s výběrem nájemníků a ve finální fázi i neustálou starost o to, aby vše probíhalo bez komplikací. Řešením může být takzvaná „správa pronájmu“, která je už aktuálně k mání i v Plzni.

 „Jedná se o velmi komplexní službu, která zahrnuje vše od prvotní konzultace s pronajímatelem, přes podání inzerátu, vyhledání a prověření nájemníka, přípravu a zajištění smluvní dokumentace až po následné jednání s nájemníkem, když se již nastěhoval. Řešíme případné komplikace, zajišťujeme opravy, vybíráme nájemné či urgujeme jeho zaplacení, ukončujeme nájemní vztahy či jednáme o jejich prodloužení. Zajišťujeme převod energií, jednáme se správci atd. Díky této službě a více než dvouleté historii se považujeme za opravdové specialisty na nájemní bydlení. Naši službu jsme připravili tak, aby byl majitel o průběhu svého pronájmu pravidelně informován ale přitom se ho celá záležitost dotýkala jen okrajově, aby byl zkrátka bez starostí. On se tak může věnovat tomu, co má opravdu rád,“ vysvětluje Richard Běláč, jednatel společnosti VÁŠ DOMOVNÍK, která službu nabízí přímo v západočeské metropoli.

„Zpravidla se snažíme byt či dům obsadit nájemníkem, se kterým již nějakou osobní zkušenost máme a známe jeho platební morálku, chování i jednání. Nenajde-li se nikdo takový, připravíme podání inzerátu a nabídneme jej širokému okolí. Inzerujeme na všech významných realitních serverech Sreality, Realitymix, Reality.cz, RealHit, HyperReality, České Reality a další. Samozřejmě také v tištěné podobě," dodává Richard Běláč.

Bonusem ze strany společnosti je první měsíc vyzkoušení si služby zcela zdarma. Dále také platí, že není-li nemovitost pronajata nebo nájemník nezaplatí, neplatí ani majitel.

Zdevastovaný byt po nájemnících? Tomu zabrání pravidelné kontroly a podrobný předávací protokol.

Největším úskalím pronájmů bývá právě výběr nájemníka. Ne vždy je volba úplně v pořádku.

„Majitel je v mnohých případech rád, že má zájemce a že byt rychle pronajme. Bohužel však opomene si dotyčného dostatečně prověřit a pak se objevují případy, kdy nájemce sice složí jistotu (kauci) a první nájem, další měsíc už ale žádná platba nepřijde. Nakonec to končí v mnohých případech odstřiženou elektřinou či plynem, dluhem na nájemném, poničeným bytem a problémem nájemníka vůbec dohnat. My klademe na výběr a prověření nájemníka opravdu veliký důraz, máme různé nástroje a způsoby, jak jej prověřit a odhalit případná úskalí. A musím konstatovat, že se nám to vyplácí,“ vysvětluje jednatel společnosti.

Další věc, která se v praxi často ze strany majitelů podceňuje, je důkladně sepsaný předávací protokol. Vždy je třeba zachytit aktuální stav, nafotit prostory, vybavení a vše řádně popsat. Podrobný předávací protokol je pak jasným důkazem o tom, v jakém stavu se byt nacházel. Je-li v případě zpětného převzetí poničený nad míru běžného opotřebení, musí nájemník sjednat nápravu. Předávací protokol také pomůže například v případě, kdy je na nájemce uvalena exekuce a exekutor začne zabavovat vše, co má hodnotu. Pak je na majiteli, aby exekutorovi doložil, že věci, které zabavil, jsou jeho nikoliv nájemce. Jedním z průkazných materiálů může být právě důkladně sepsaný předávací protokol.

„Nemalé obavy u většiny majitelů také vyvolává to, že se nájemník bude nevhodně chovat ke svým sousedům, společným prostorům v domě či rušit noční klid. Nebo jen nezavře přívod vody k pračce a vytopí několik pater pod sebou. I tyto situace za své klienty řešíme, jednáme v případě potřeby i s Policií ČR či pomáháme s likvidací pojistných událostí. Každopádně už jen vhodným výběrem nájemníka na samotném začátku, se dá většině komplikací předejít,“ uzavírá Richard Běláč s tím, že firma zajistí kromě kontroly nad placením i dohled přímo na místě v konkrétním bytě nebo domu, a to minimálně dvakrát do roka.

Společnost je schopná se postarat o byty, rodinné domy i činžovní domy. Kromě Plzně má klienty ve městech a okolních obcích ve vzdálenosti zhruba do třiceti kilometrů. Kromě regionu nabízí společnost stejné služby také v Praze.

Zpět do Archivu aktualit