Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Katastr nemovitostí a jeho "hlídací pes"

14.04.2015

Nový katastrální zákon s sebou přináší velkou řadu změn. Jednou z nich, na kterou se nyní společně podíváme a která je pro ochranu Vaší nemovitosti/nemovitostí opravdu podstatná je změna zápisu. Dnes již totiž neplatí původní stav, kdy se pohlíželo hlavně na reálný stav věci. Nyní platí, že je upřednostněn stav, který je uveden (zapsán) v katastru nemovitostí.

Katastrální úřad by Vás měl o případných probíhajících změnách samozřejmě informovat a to dle §16 odst. 1: "O vyznačení, že právní poměry jsou dotčeny změnou, katastrální úřad informuje, nejpozději den poté, co ke změně došlo, vlastníka nemovitosti a jiného oprávněného zasláním informace..." Informace se dává na vědomí dopisem (na trvalou adresu) nebo prostřednictvím datové schránky. Pokud se však na trvalé adrese nenacházíte a datovou schránku nemáte, tak je možné, že se o změně možná vůbec nedozvíte.

Pojďme se teď tedy společně podívat na případ, kdy se s Vaší nemovitostí skutečně něco děje. Katastrální úřad má dle §18 odst. 1 postupovat následovně: jsou-li podmínky pro povolení vkladu splněny, katastrální úřad vklad povolí, nejdříve však po uplynutí lhůty 20 dnů ode dne odeslání informace podle §16 odst. 1. Z toho tedy plyne, že pokud obdržíte od katastrálního úřadu nějakou informaci (dopisem či do datové schránky) a nejste si vědomi toho, že by nějaké změny probíhat měly, obratem se na katastrálním úřadě informujte, co se s Vaší nemovitostí děje, ať případnou 20ti denní „ochrannou lhůtu“ nepropásnete a můžete případně zasáhnout.

Jak už sami vidíte, není problematika hlídání změn vůbec jednoduchá, a proto začal katastrální úřad nabízet i možnost využití tzv. „hlídacího psa“, který Vám výše uvedené podstatně zjednoduší. Nic ale není zadarmo a tudíž Vás jistě nepřekvapí, že ani onen zmiňovaný „hlídací pes“. Nutno ještě dodat, že se jedná o variantu čistě dobrovolnou. Pokud se pro tuto službu rozhodnete, znamená to pro Vás, že Vám budou případné výše zmiňované informace zasílány katastrálním úřadem na Váš e-mail či formou SMS zpráv. Díky této možnosti byste měli mít vše pod dostatečnou kontrolou.

A cena "hlídacího psa"? Tato služba je zpoplatněna při počtu do 20ti nemovitostí jednorázovou částkou 200 Kč (za nemovitost se v tomto případě považuje každá jednotlivá položka v katastru nemovitostí). Tzn.: vlastníte–li např. rodinný dům, který stojí na nějakém konkrétním stavebním pozemku a současně je k němu ještě zahrada – započte Vám katastrální úřad hned 3 položky (RD + stavební pozemek + pozemková parcela - zahrada).

Může se tedy zdánlivě jevit, že počet 20ti nemovitostí jen tak nepřekročíte, ale opak může být pravdou. Pokud byste tento počet překročili, pak se katastru nemovitostí za „hlídacího psa“ hradí 10 Kč za každou nemovitost (položku) za rok (max. však 500 000 Kč).

Plné znění katastrálního zákona najdete zde.

Zpět do Archivu aktualit