Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Exekuce a nájemní bydlení

25.07.2017

Chystáte se pronajímat nemovitost a lámete si hlavu nad tím, jak co nejvíce minimalizovat rizika a najít slušného, platícího nájemníka? Děláte dobře. V dnešní době je opravdu na místě si tuto otázku položit víc, než kdy jindy a pozastavit se nad tím. Doba, kdy jste si mohli do pronájmu vzít téměř kohokoli, kdo se ozval na váš inzerát, a přitom klidně spát je již bohužel (a možná nenávratně) ta tam.

Mezi nejčastější "strašáky" dnešních pronajímatelů bezpochyby patří, že nájemník přestane platit či že u jejich dveří zazvoní soudní exekutor. A není se čemu divit, počty exekucí jsou alarmující. Dá se tomu ale předejít?

Do jisté míry ano. Ptáte se jak?

Pojďme na to jednoduše řečeno "od lesa". Kdo neplatí co má, dostává se většinou do dluhů u různých institucí jako jsou banky, pojišťovny, mobilní operátoři a další. Dluhy přerostou v exekuce a ty se dají dnes poměrně snadno dohledat ve veřejně dostupných registrech na internetu. Ač prověření není zdarma, vyplatí se a je dostupné prakticky pro každého. Využíváte této možnosti?

Z vlastní zkušenosti víme, že drtivá většina pronajímatelů o této možnosti buď neví, nedává jí tu správnou váhu nebo jim přijde nemístné se na takové věci ptát či si je dohledávat (přeci nebudou svému potenciálnímu nájemci zasahovat do soukromích záležitostí). Bohužel tito dobrosrdeční pronajímatelé patří do té nejvíce ohrožené skupiny a mnohem častěji se potýkají s neplatiči a problémisty než ti, kteří berou pronajímání vážně a chrání si svůj majetek.

Tím rozhodně nechceme říci, abyste lidem s exekucí nedali šanci. Mnohdy mohou být za příležitost vděčni a snažit se být skvělým nájemcem. Ne vždy se také do problémů dostali jen svojí vlastní vinou. Radíme však, abyste se o skutečném stavu věci vždy přesvědčili (pokud si vážíte svého majetku) a s tím také pracovali.

Podívejme se teď pro zajímavost na následující čísla týkající se města Plzně:

  • žije zde 145 404 obyvatel nad 15 let
  • 16 769 je počet obyvatel mající exekuci
  • 100 306 je počet exekucí

To zdaleka nejsou zanedbatelná čísla, posuďte sami - každý desátý člověk s trvalým pobytem v Plzni má statisticky nejednu exekuci. Celková suma všech exekucí v ČR přesáhla hranici 5 miliard korun.

Smutné je, že se čím dál častěji setkáváme s případy, kdy se lidé mající exekuce svým věřitelům spíše vysmívají a točí se ke svému problému zády namísto, aby mu čelili. Zde je třeba být obzvláště na pozoru, opravdu chcete takové lidi ve své nemovitosti? Myslíte, že když je nezajímá banka, dopravní podniky, exekutoři, tak že je budete zajímat vy?

Častým problémem zadlužených lidí mající exekuce je syndrom "pštrosí hlavy v písku". Nereagují na výzvy, nekomunikují a doufají, že je všichni přestanou obtěžovat (prostě dělají, že neexistují). Vy ale pak nemáte na zaplacení provozních nákladů spojených s vámi pronajímanou nemovitostí a dost možná vás čeká i řešení problémů s exekutorem, který si dojde pro majetek dlužníka až do vašeho bytu. Dotkne se to i vás? Samozřejmě, že ano. Vaší povinností je jednoznačně (do určité doby) prokázat, že se jedná o vaše věci, nikoliv dlužníkovo a zažádat o jejich vynětí z exekuce. Dostatek informací o vašem nájemci je proto naprosto klíčový. Snažte se zjistit maximum a předejděte tak zbytečným problémům.

 

Pokud se právě chystáte pronajmout svou nemovitost a chcete další rady a tipy, jak na to, tak nás kontaktujte. Naši realitní specialisté Vám rádi poradí, pomohou. Nebo se přijďte zeptat na možnost, jak přenechat odpovědnost za fungující pronájem na nás a pronajímejte bez starostí.

 

Zpět do Archivu aktualit