Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Daňové přiznání

03.12.2014

Blíží se nám konec roku a tím také povinnost podat daňové přiznání. Někdo může namítat, že času je ještě dost, vždyť povinnost podat daňové přiznání mám až ke konci března roku 2015 a pokud mám daňového poradce, tak dokonce až do konce června téhož roku. My si však myslíme, že není důvod otálet a nechávat vše, jak je zvykem, na poslední chvíli.

Pokud totiž s pronájmem a tedy i daněním Vašich příjmů z pronájmu teprve začínáte, je dobré si ještě před koncem roku najít vhodného účetního, který Vám poradí, co je pro Vás v rámci danění Vašich příjmů to nejlepší. Každý klient má totiž jinou nemovitost, příjmy i priority. Universální řešení tedy není a ke každé situaci musíme přistupovat individuálně.

Co bychom měli o příjmech z pronájmu vědět?

Přiznání příjmů z pronájmu se řídí dle § 9 zákona o daních z příjmu č. 586/1992 Sb. a s tím také souvisí povinnost podávat již zmiňované daňové přiznání za proběhlý rok. Příjmy z pronájmů mají v daňovém přiznání své speciální místo. Uvádí se do přílohy č. 2.

Pojďme se teď společně podívat např. na to, co je pro Vás příjmem ke zdanění. Je to jednoduché, Vaším příjmem z pronájmu je ve smlouvě stanovené nájemné (bez záloh na plnění spojená s užíváním bytu „služby“), které Vám nájemník platí a to následně ponížené o Vámi zasílané příspěvky na účet SVJ jako fond oprav (též známe jako DZOI (dlouhodobé zálohy na opravy a investice)). Pro zjednodušení uveďme na příkladu:

Pronajímám bytovou jednotku 1+1 za nájemné 6 500 Kč (z toho fond oprav činí např. 1 000 Kč) + zálohy na plnění spojená s užíváním bytu ve výši 1 500 Kč. Celkový měsíční příjem je tedy 8 000 Kč. Částku za zálohy na plnění spojená s užíváním bytu (teplo, voda, osvětlení spol. prostor…) sice od nájemníka přijmete, ale na druhé straně je zase obratem vydáte. Ve finále je zúčtujete na základě skutečné spotřeby. Tato částka tedy nevstupuje do Vašich příjmů v rámci daňového přiznání. Vaším příjmem je nájemné ve výši 6 500 Kč ponížené o již výše zmiňovaný fond oprav a Váš skutečný příjem tedy činí 5 500 Kč / měsíc – nikoliv 8 000 Kč. Bude-li byt obsazený celý rok a nebudou žádné potíže s placením ze strany nájemníka, pak je Váš roční příjem z pronájmu 66 000 Kč. Vedle příjmů máte také možnost uplatnit i výdaje spojené s pronájmem a právě rozdíl pak představuje daňový základ pro výpočet daně.

Kde takové daňové přiznání sehnat?

Buď mohu osobně zajít na finanční úřad a prázdné přiznání si tam vzít nebo vyčkat, až se objeví elektronický formulář na internetu. Dnes již však můžeme jednoznačně doporučit elektronickou verzi, která má již přednastavené vzorce. Stačí tedy doplnit nejdůležitější hodnoty a daňové přiznání máte vyplněné. Pokud ale nemáte s vyplňováním daňového přiznání opravdu žádné zkušenosti, rozhodně doporučujeme vyhledat kompetentní osobu, která Vám s tím pomůže.

Jak daňové zatížení v souvislosti s pronájmem optimalizovat?

Protože neznáme nikoho, kdo by rád platil daně, hledali jsme způsob, jak daňové zatížení pro naše klienty co nejvíce snížit. Dobrou zprávou je, že se nám podařilo najít způsoby, jak toho docílit a to naprosto legálním způsobem. Daňovou optimalizaci nabízíme jakou součást balíčku v rámci naší služby - správa pronájmů. Díky daňové optimalizaci dokážeme ušetřit našim klientům od stokorun až po desetitisíce ročně. Je pak jen na Vás, jakým způsobem své ušetřené finanční prostředky využijete, zda pojedete na dovolenou, či využijete možnost mít správu Vašeho pronájmu třeba i zdarma. Vždy ale záleží na konkrétním případu, na Vaší nemovitostí, výši nájemného, Vašich záměrech atd. 

 

Pokud by Vás zajímalo, zda i Vám dokážeme ušetřit nejen Váš čas, ale i peníze v rámci Vašeho pronájmu, tak nás kontaktujte na telefonním čísle 775 545 495 nebo na e-mailu info@vasdomovnik.cz a domluvte si s naším specialistou osobní schůzku.

 

Zpět do Archivu aktualit