Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Nájemní smlouva

30.07.2014

Věřte nebo ne, jednou z velmi podceňovaných záležitostí při sjednávání pronájmu nemovitostí je samotná nájemní smlouva. V mnohých případech je sepsána bez právní pomoci "laicky" (např. vzory stažené z internetu), kde se pak mohou vyskytovat zásadní nedostatky, které mohou zapříčinit to, že v případě soudních pří budete prohrávající stranou. Mnoho pronajímatelů již na špatně sepsanou nájemní smlouvu doplatilo. Nový občanský zákoník přináší spoustu změn v oblasti pronajímání, na které je třeba být připraven. Jak sami jistě dobře víte, neznalost zákona neomlouvá.

Co bychom neměli opomenout?

  • identifikace smluvních stran: Kdo a komu bude pronajímat. Nezapomínejte uvádět celé jméno, datum narození, trvalou i korespondenční adresu… doporučujeme také uvádět kontaktní údaje, jako je telefon a e-mail.
  • co se bude pronajímat: Konkrétní (co nejpřesnější) specifikace nemovitosti nemusí být vždy jednoduchá, ale věřte, že je velice důležitá. Údaje vždy kontrolujte (porovnávejte) s aktuálním záznamem v katastru nemovitostí.
  • doba pronájmu: Smlouvy doporučujeme uzavírat vždy na dobu určitou (zpravidla 1 rok). Více o této problematice v našem předchozím článku. Pokud datum ukončení do smlouvy neuvedete, uzavřeli jste nájemní vztah na neurčito.
  • výše nájemného: Nájemné je částka, kterou pronajímatel uvádí do svého daňového přiznání a nejsou do ní započítány zálohy na služby spojené s užíváním bytu. Součástí nájemného jsou však platby do fondu oprav či správní poplatky.
  • výše záloh na služby: Je třeba uvést částku a informaci, jaké konkrétní služby bude majitel nájemci zajišťovat (teplo, dodávka vody a odvádění odpadních vod, svoz odpadu…). Měl by být také dohodnut počet osob vzhledem k zálohám a způsob následného vyúčtování.
  • jistota: Dříve se jí říkalo kauce. Jistota je správné označení dle NOZ. Někdy bývá doplněno spojením "vratná", protože pokud je vše v pořádku, tak se po ukončení nájemního vztahu vrací zpět nájemci.
  • práva a povinnosti smluvních stran: Vyspecifikujte si předem, kdo se k čemu zavazuje. Zpravidla platí, že co je psáno, to je dáno. Pozor však na případné zkracování zákonných práv.
  • definice běžné údržby a drobných oprav: Je důležité vědět, kdo za co / do jaké výše zodpovídá.

 

Dobře sepsaná nájemní smlouva Vám může ušetřit spoustu nepříjemností a pomůže minimalizovat rizika. Nepodceňujte její váhu a nechte si ji připravit profesionály.

Zpět do Archivu aktualit