Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Nemovitost jako investice

23.06.2014

Trh s nemovitostmi začíná pozvolna ožívat a hodnota nemovitostí růst. Úrokové sazby na hypotečních úvěrech jsou stále na svých absolutních minimech. Je tedy právě nyní ten správný čas na koupi vlastního bydlení či nemovitosti za účelem pronájmu? My si myslíme, že ano.

Proč se vyplatí koupit nemovitost za účelem pronájmu?

- koupi nemovitosti nemusíte financovat jen z vlastních zdrojů, můžete využít hypotéku či úvěr ze stavebního spoření

- pronajímání nemovitostí = relativní jistota pravidelného příjmu

- Vaše investice se bude z dlouhodobého hlediska pravděpodobně zhodnocovat, zatímco Vám pořizovací náklady pomáhá splácet Váš nájemník

- bydlení v pronájmu je u nás poměrně běžné a pronajmout nemovitost ve větším městě nebývá problém

- nad svou investicí máte kontrolu

Na co se při koupi investičního bytu zaměřit?

Cena – Na své investici byste měli vydělat již v samotném počátku (při koupi).

Stav nemovitosti – Pokud potřebujete, aby Vám příjem z pronájmu pokryl hypoteční úvěr, hledejte nemovitosti, které nevyžadují rozsáhlé úpravy.

Dispozice – Zodpovězte si následující otázku. Kdo bude moje cílová skupina? Budu svůj byt pronajímat např. studentům? Pak by bylo dobré zvolit neprůchozí pokoje.

Velikost bytu – Menší byty jsou zpravidla žádanější a rychleji pronajímatelné.

Lokalita – Kdo z nás by chtěl bydlet např. vedle spalovny odpadů? Lokalita hraje při výběru pronájmu čím dál tím větší roli. Požadavky jsou jasné, příroda a veškerá občanská vybavenost v blízkém dosahu a další.

Modelový příklad:

Koupil jsem byt o dispozici 1+1 za 1 mil. Kč. Byt je v dobrém technickém stavu a mohu jej tedy obratem začít pronajímat. Řekněme, že tržní nájemné je v dané lokalitě 6 000 Kč. Při výši půjčky 850 tis. Kč (banky zpravidla půjčují do 85% hodnoty nemovitosti, ale umí i třeba 100%) s úrokem 3% a dobou splácení 25 let nám měsíční splátka orientačně vychází na cca 4 000 Kč (berme, že výše zajištění je také 1 mil. Kč). 150 tis. Kč jsem dal z vlastní kapsy. Z měsíčního nájemného bude třeba hradit dlouhodobé zálohy (fond oprav) ve výši 800 Kč, a pokud budete chtít pronajímat zcela bez starostí a využijete našich služeb, je třeba počítat s částkou cca 600 Kč (před daňovou optimalizací) za naše služby. Příklad je orientační a slouží pouze pro lepší představu.

Shrnutí:

měsíční nájemné

  6 000 Kč

splátka hypotéky

- 4 000 Kč

dlouhodobé zálohy

- 800 Kč

naše služby

- 600 Kč

==============

=======

měsíční rozdíl

  600 Kč

  

Každý měsíc Vám Vaše investice vydělá cca 600 Kč a Vy už se nemusíte o nic dalšího starat. Jakmile úvěr splatíte, příjem se Vám zvýší na 4 600 Kč. To je do důchodu pěkné přilepšení - co myslíte?

Zpět do Archivu aktualit