Hledáte solventního kupce či vhodného nájemníka? Chcete svěřit kompletní správu Vašeho pronájmu do rukou profesionálů? Napište nám.

Nabízím nemovitost

Nenašli jste vhodnou nemovitost? Máte konkrétní představu o Vašem novém domově? Napište nám.

Hledám nemovitost

Plocha od

m2    do m2   

Zadejte cenové rozpětí:
  • Rozšířené vyhledávání

Nájemné, jak na to?

20.08.2014

Stanovit správně nájemné, tak to je někdy pořádná alchymie a přitom je toto téma často velice podceňováno. Může rozhodovat i několik set korun a vy přijdete o tisíce možná deseti-tisíce.

Pokud nájemné podhodnotíte, budete mít sice zástup zájemců (otázkou zůstává – jakých) a může se stát, že nakonec budete na svou investici ještě doplácet. V lepším případě vyděláte třeba jen pár %. Pravdou zůstává, že už výběr dané nemovitosti (kupní cena, výše fondu oprav, sazba na HÚ atpod.) velice ovlivňuje její výnosnost, ale o tom až někdy jindy…

Pokud na druhou stranu budete požadovat příliš vysoké nájemné, byt bude volný, nebude o něj zájem a vy tak budete každý měsíc přicházet o možný zisk, hradit náklady na byt (služby, úvěr, pojištění atpod.).

Jak tedy správně nájemné stanovit? Pojďme se na to společně podívat.

 

NÁKLADY

Je třeba si uvědomit, jaké náklady s nájemním bytem máte (co potřebujete pokrýt). Mezi náklady jistě spadá: úvěr, pojistná smlouva, daň z nemovitosti, daň z pronájmu, DZOI (dlouhodobé zálohy na opravy a investice – tzv. fond oprav), správní poplatky za správu domu atpod. Tyto náklady by měly být pokryty z nájmu.

Dále vybíráte zálohy na služby spojené s užíváním bytu, jejichž plnění zajišťujete pro nájemníka (dodávka tepla, provoz výtahu, dodávka vody a odvádění odpadních vod atpod.). Zde jde pouze o zálohové platby a neplyne Vám z nich žádný příjem, neboť je na konci období zúčtujete.

Když teď víte, kolik potřebujete a co kam patří, pojďme dále.

NABÍDKA

Podívejte se na vícero realitních serverů nebo na naši nabídku nemovitostí a hledejte (porovnávejte) nabídky obdobných parametrů, jako má ta Vaše. Zejména: lokalita, stav bytu, jádro, způsob vytápění, způsob ohřevu vody, vybavení, parkování, dopravní dostupnost, občanská vybavenost, příroda atpod. Zde uvidíte, jak se Vaše představa potkává s ostatními. 

POPTÁVKA

zde je lepší poptat pomoc od specializovaných firem. Samozřejmě si můžete pomocí internetu vyhledat několik poptávajících klientů a udělat si představu, ale bude to v opravdu malém měřítku. Většina lidí se obrací na RK a ti tak mají představu o tom, jak se poptávka po bytech v dané lokalitě vyvíjí. Co je poptáváno / vyžadováno. Kdo nejvíce poptává. Jaká je max. cena, kterou jsou zájemci ochotni zaplatit.

PRŮMĚRNÁ CENA ZA M2

na internetu je možné zjistit, kde se aktuálně pohybuje průměrná cena pronájmu za m2 v té dané lokalitě. Nevýhodou však je, že ukazuje právě průměrnou cenu – tudíž se zde mísí panelové byty (původní stav, po rekonstrukci) s novostavbami atpod. Nezohledňuje se (pokud není k dispozici nějaký filtr) ani způsob vytápění, ohřev vody atpod.

 

Pozastavte se nad tímto tématem, až budete znovu svoji nemovitost pronajímat. Nebo si jen tak udělejte propočet, jak Vám nyní Vaše investice vydělává. Přejeme, aby se i pro Vás stalo pronajímání radostí a ne starostí a aby Vám Vaše investice vydělávaly.

Zpět do Archivu aktualit